Oyun Terapileri Sempozyumu

Kitaplar
You are here:

ANNENİN RUH HALLERİ

Klinik Psikolog Mehmet Teber, 10 yılı geçkin bir zamandır binlerce anneyi gözlemlemiş, onlarla görüşmüş. Anneliğin ardında nice duyguların, hayallerin, arzuların, zorlukların, çilelerin barındığını görmüş! Yaşananların annenin ruh halini nasıl etkilediğini, annenin davranışlarına nasıl yansıdığını tespit etmiş. Teber, bu kitapta anneye ve anneliğe dair edindiği bilgileri bizlerle paylaşıyor. Annenin Ruh Halleri yazarın anneye ve anneliğe dair edindiği bilgileri önce annelerle sonra da tüm toplumla paylaşmak isteğinin bir ürünü. Annelerin kendilerine bile tarif edemediği acıları, yaraları, yalnızlıkları onlar için yazmayı arzu etmiş yazar. Siz de anneleri ve anneliği gerçekten anlamak istiyorsanız, bu kitabı mutlaka okuyun!

BİR KELAM BİN İLHAM

İnsana, ebeveynliğe ve çocuğa dair hayatımıza yeni bakış açıları getirecek, sorular ve cevaplardan oluşan çok özel bir kitap hazırladı. İçinizi ısıtacak, size ufuk açacak cümleler, “Bir Kelam Bin İlham” sayfalarında sizi bekliyor. Bazen bir cümle insana yepyeni yollar açabilir. Bir cümle bazen değişim ve dönüşümün fitilini ateşleyebilir. Bazen bir cümle içimizde biriken duyguya tercüman olabilir. Bir cümle bazen kuyudaki mahpusa bir ip gibi uzanabilir. İlham verici okumalar…

ÇOCUKLARLA ONLİNE TERAPİ

Çocuklarla Online Terapi Mehmet Teber editörlüğünde hazırlanmış bir online terapi kitabı. İçinde EMDR, BDT, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Theraplay gibi 13 farklı ekolün online uygulama ilkeleri bulunuyor. Her bölümü o bölümün ülkemizdeki öncü ismi kaleme almış durumda. Kitapta online vaka örnekleri de bulunuyor. Sempozyum konuşmacılarımızdan Aslı Candan Kodalak, Bahar Çakır, Çağla Tuğba Selveroğlu, İrem Polat, Selva Arslan kitaba katkı sağlayan isimler arasında yer alıyor.

ÇOCUKLARDA DÜRTÜSELLİK

İnsanın kendini başarılı hissetmesi ve hayat kalitesinin yüksek olması, birçok faktörün yanı sıra özellikle dikkat işlevlerine ve dürtülerini kontrol edebilmesine bağlıdır. Bir konuya odaklanamadığınızda, ne o konuyu öğrenebilirsiniz ne de sonradan kullanmak üzere öğrendiklerinizi diğer bildiklerinizle harmanlayarak hafızanıza kaydedebilirsiniz. Dikkat eksikliğiniz varsa ve/veya dürtülerinizi frenleyemeden hareket ediyorsanız, akademik hayatın yanı sıra arkadaş ilişkileriniz ve sosyal hayatınız da olumsuz etkilenir, başınıza beklenmedik kazalar gelebilir. Bu kazaların sonucu çevrenizi de olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun” ve beraberinde gelen “dürtüselliğin” tanılanması ve tedavisi bireysel açıdan önemli olduğu kadar toplum için de önemlidir. Ebeveynler, öğretmenler, arkadaşlar ve aile büyükleri gibi çocuğun ve gencin hayatındaki herkesin tanı ve tedavi sürecinde bilgili ve destekleyici olması çok önemli ve gereklidir. Bu kitap tam da bu ihtiyaca hizmet etmek amacı ile yazılmıştır.

ÇOCUK KUMANDALI EBEVEYNLER

Üniversite yıllarındaki çalışkanlığını mesleki yaşamında da devam ettiren Çağla Tuğba Dortuoğlu ‘Çocuk Kumandalı Ebeveynler’ adlı kitabı ile çocuk eğitiminin büyük bir boşluğu olan, çok önemli bir noktaya değinmektedir. Çocuk eğitimi yaşam şartlarına göre değişmeli ve çocuk geleceğe hazırlanmalıdır. Özellikle içinde bulunduğumuz teknoloji çağında bu değişim daha çok kendini göstermekte ve klasik çocuk eğitimi zamana ayak uyduramamakta, dolayısıyla çocuklarımız çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldıklarında onlarla başa çıkmakta sıkıntı çekmektedir. Dortluoğlu kitabında, çocukların sağlıklı, kişilikli ve uyumlu gelişmeleri için gerekli eğitsel davranışları, bilimsel olarak sade bir dille, örneklerle ele almış ve ebeveynlere açıklamalar yapmıştır.

ÇÖZÜM ODAKLI TERAPİ

Uzun yıllardan beri çocuk ve gençlerin psikoterapi süreçlerine tanıklık eden Dr. Olcay Güner; ‘Çözüm Odaklı Terapi Yöntemi’nin oldukça yaratıcı ve minimalist bir yaklaşımla psikoterapilere yeni bir nefes getirdiğini düşünüyor. Probleme odaklanma geleneğini tersine çevirerek çözüme odaklanan bu yöntem, kısa sürede mucizevi değişimler yaratabiliyor. Çocuklar doğaları gereği, çözüm bulan yapıları ile bu yönteme kolayca ısınıyorlar. Yargılanmadıkları, şikayet edilemedikleri, iyi yanlarının vurgulandığı bu ortam onlardaki iyileşme motivasyonunu canlandırıyor ve derhal harekete geçmelerini sağlıyor.. Bu kitap ruh sağlığı uzmanlarının yanısıra, okullara ve öğretmenlere de yol gösterecek ipuçları sunuyor.

DIŞAVURUMCU SANAT TERAPİSİ

Dışavurumcu Sanat Terapisi, insana ulaşmanın ve onu iyileştirmenin sıra dışı ve yaratıcı bir yoludur. Uğraş terapisinden farklı olan sanat terapisinde, kişi kelimeler yerine sanat malzemelerini ve bedenini kullanır. Konuşan dil değil, metaforlar, semboller ve renklerdir. Amaç psikoterapiyi derinleştirmek, kişiye özel kılmak, yaratıcı enerjinin dönüştürücü gücünden yararlanmak, terapiyi estetik ve çekici kılmaktır. Bu kitapta, 30 çocuklarla ve 30’da yetişkinlerle kullanılacak, toplam 60 yapılandırılmış uygulamaya yer verilmiştir. Bu uygulamalar, terapistlere fikir vereceği ve yol göstereceği gibi, onları sanat terapisi eğitimi almaya sevk edebilir. Sadece teorik sanat terapisi eğitimlerine katılarak ve okuyarak sanat terapisi alanında ustalaşmak mümkün değildir. Sanat terapisinde olup biten, ancak deneyimlenerek öğrenilebilir. Şayet siz de bizim gibi gönlünüzü sanat terapisine kaptırdı iseniz; iyi yolculuklar!

MUTLULUK TERAPİLERİ

Bu kitabı okuyunca, insan olarak bunca zaman kendinize yaptığınız haksızlığı anlayacaksınız ve şükrederek derin bir nefes alacaksınız. Gözlerinizdeki ışık tekrar parlayacak, hayata bakış açınız olumlu yönde değişecek, kalbiniz ısınacak, ruhunuz rahatlayacak. Evet, ‘mutlu’ olacaksınız! Klinik Psikolog Mehmet Teber, kadim kültürümüzün kaynakları ile modern psikolojinin verilerini harmanlayarak mutluluğa dair farklı bir bakış açısı yakalamış. Didaktik bir dille değil, öykülerle mutluluğa götürüyor bizleri.

THERAPLAY

Theraplay, bağlanma teorisinin klinik uygulamalara taşınmasına öncülük eden bir yaklaşım olarak, ebeveynlerin, oyuncu bir biçimde bağ kurmayı, empati dolu bir tutumla yanıt vermeyi, sağlıklı bağlanmayı ve hayat boyu ruh sağlığını olumlu yönde desteklemeyi öğrenmelerine ve deneyimlemelerine yardımcı oluyor. Çığır açan Theraplay kitabının bu baskısı, çocukları, yetkinliğe, kendini düzenleme becerisine, özgüven duygusuna ve hayata dair güvene dönüşen bir etkileşime oyun aracılığıyla nasıl çekebileceğimizi gösteriyor. Aslı Candan Kodalak’ın editörlüğünde hazırlanan bu kitapta Theraplay’in ilişkiye dayalı yaklaşımı, günümüz dünyasının yoğun ve kaotik yaşam tarzının yol açtığı sorunlarla mücadele eden ailelere neşe ve sevgi dolu ilişkiler kurmalarında yardımcı olmak amacıyla özgün olarak tasarlanmıştır.

THERAPLAY UYGULAMALARI

Theraplay Oyun ve Aile Terapisi Kitabı, ruh sağlığı alanında çalışan uzmanlara ve ilgili alanlarda öğrenim görmekte olan öğrencilere yönelik ülkemizde yapılan Theraplay Oyun ve Aile Terapisi uygulamaları hakkında bilgi vermek üzere hazırlanmıştır. Theraplay eğitimini almış ya da almamış, çocuk ve ailelerle çalışan tüm uzmanlar bu kitaptan faydalanacaktır. Uzman ve öğrencilerin yanı sıra Theraplay hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes bu kitaptan faydalanabilir. Oyun temelli programlardan biri olan ‘Theraplay oyun terapisi’, Dünya’da yaygın bir şekilde yürütülen, ülkemizde de son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan, anne- bebek etkileşimini geliştirmeyi amaçlayan yapılandırılmış bir oyun terapisi modelidir.

Çocuk Kitapları

ANNEM BENİ SEVİYOR MU?

Annemiz kızınca, üzülünce, endişelenince aklımız karışır, “Annem Beni Seviyor mu?’’ diye düşünürüz. Dur üzülme, bazen olur böyle. Kötü düşünceleri kovmaya yerine güzellerini koymaya ne dersin?

BİRAZ KISKANDIM SANKİ

Bazen olur böyle ama çözüm yine kalbinde! Klinik Psikolog Mehmet Teber’in kaleminden sıcacık bir “DUYGULARA YÖN VERME” hikâyesi.  Kalbindeki mor balonla tanışmaya hazır mısın?

BİRAZ KIZDIM SANKİ

Mehmet Teber’in kaleminden “Bazen Olur Böyle” serisi, soyut olan duyguları metaforik bir anlatımla somutlaştıran, mini zarflarıyla interaktif okuma sağlayan hikayelerle dolu. Duyguları fark etmek, kabul etmek, yönetmek zordur. Her yaştan insana “Bazen olur böyle ama bir yolu var kalbinde!” dedirtecek, duygulara yön vermekle ilgili farkındalık kazandıracak sıcacık hikayeler sizi bekliyor. Serinin üçüncü kitabı “Biraz Kızdım Sanki!” kırmızı balon metaforu ile öfke duygusuna yön vermeyi anlatıyor.

BİRAZ KORKTUM SANKİ

Mehmet Teber’in kaleminden “mavi balon” metaforu ile korku duygusuyla ilgili farkındalık ve yön verme hikâyesi. Büyük küçük herkes korkar bazen bir şeylerden Korkunca güvenli bir yere gitmek ister. Korku çok doğal bir duygu, kalbimizde var mavi balonu. Fark edince duygunu, anlatınca birine, geçer hemen korku. Duyguları fark etmek, kabul etmek, yönetmek zordur. Bazen olur böyle ama bir yolu var kalbinde!

BİRAZ ÜZÜLDÜM SANKİ

Mehmet Teber’in kaleminden “sarı balon” metaforu ile üzüntü duygusuyla ilgili farkındalık ve yön verme hikâyesi. “Küçükler üzülür oyuncak kırılınca, anne-babası kızınca. Büyükler üzülür kötü haber alınca, bazen tartışınca. Üzülünce ağla hemen, üzüntün aksın gözlerinden. Duygularını saklama söyle, balonun söner hemen böyle.” Duyguları fark etmek, kabul etmek, yönetmek zordur. Bazen olur böyle ama bir yolu var kalbinde!

KARDEŞİM GELİYOR

Ailenizin yeni üyesine hazır mısınız? Kahramanımız kardeşi olacağını öğreniyor. Fakat bu habere sevinse mi, üzülse mi bir türlü karar veremiyor. Bu süreçte pek çok şey düşünüyor ve çeşitli duyguları misafir ediyor gönlünde. Klinik Psikolog İrem Polat’ın hazırladığı bu kitapta, ailesinin desteğiyle kardeşine ve evdeki yeni düzene alışmakta olan bir kızın öyküsüne eşlik edeceksiniz.

KORKUYU KEŞFEDİYORUM

Herkes hayatının bir evresinde bir şeylerden korkar! Hem de herkes! Kahramanımız Kerem, okulda arkadaşlarının anlattığı korkunç hikâyelerden çok etkileniyor ve korkmaya başlıyor. Tek başına uyumak, eskisi gibi iştahla yemek yemek, derslerine konsantre olmak ve hatta oyunlarından keyif almak onun için epey zor bir hale dönüşüyor. Klinik Psikolog İrem Polat’ın hazırladığı bu kitapta ailesinin ve rehber öğretmeninin desteğiyle korku duygusunu keşfeden ve kendini sakinleştirmeyi öğrenen Kerem’in öyküsüne eşlik edeceksiniz.

PANDEMİ ÖYKÜLERİ

2020 yılında dünyayı sarsan pandemi hepimizi derinden etkilendi. Pandeminin getirdiği düzene ayak uydurmak bizleri fiziksel ve psikolojik olarak zorladı. Dünya geneline bir kaygı hakim oldu. Görünmeyen bir virüsü ve pandeminin gerektirdiği maske, mesafe ve kapanma gibi kavramları çocuklara anlatmak zordu. Üstelik çocuklarda oluşabilecek kaygıları gidermek gerekiyordu. Tam bu noktada dünyanın en eski eğitim yöntemlerinden olan hikayeleri kullanma fikri doğdu. Bu dönemde birçok hikaye yazıldı çocuklar için. Mehmet Teber, terapötik hikayeler yazma konusunda uzman bir isim. Bu dönemde halka açık, kaygı giderici, aydınlatıcı metaforik öyküleri yazdı. Bu öyküler kısa sürede yayıldı ve yüzbinlerce kişiye ulaştı. Çok fazla seslendirildi. Bu kitap tüm bu hikayeleri ve daha fazlasını içeriyor.