Oyun Terapileri Sempozyumu

Kitaplar
You are here:

ANNENİN RUH HALLERİ

Klinik Psikolog Mehmet Teber, 10 yılı geçkin bir zamandır binlerce anneyi gözlemlemiş, onlarla görüşmüş. Anneliğin ardında nice duyguların, hayallerin, arzuların, zorlukların, çilelerin barındığını görmüş! Yaşananların annenin ruh halini nasıl etkilediğini, annenin davranışlarına nasıl yansıdığını tespit etmiş. Teber, bu kitapta anneye ve anneliğe dair edindiği bilgileri bizlerle paylaşıyor. Annenin Ruh Halleri yazarın anneye ve anneliğe dair edindiği bilgileri önce annelerle sonra da tüm toplumla paylaşmak isteğinin bir ürünü. Annelerin kendilerine bile tarif edemediği acıları, yaraları, yalnızlıkları onlar için yazmayı arzu etmiş yazar. Siz de anneleri ve anneliği gerçekten anlamak istiyorsanız, bu kitabı mutlaka okuyun!

BİR KELAM BİN İLHAM

İnsana, ebeveynliğe ve çocuğa dair hayatımıza yeni bakış açıları getirecek, sorular ve cevaplardan oluşan çok özel bir kitap hazırladı. İçinizi ısıtacak, size ufuk açacak cümleler, “Bir Kelam Bin İlham” sayfalarında sizi bekliyor. Bazen bir cümle insana yepyeni yollar açabilir. Bir cümle bazen değişim ve dönüşümün fitilini ateşleyebilir. Bazen bir cümle içimizde biriken duyguya tercüman olabilir. Bir cümle bazen kuyudaki mahpusa bir ip gibi uzanabilir. İlham verici okumalar…

ÇOCUK KUMANDALI EBEVEYNLER

Çağla Tuğba Dortuoğlu ‘Çocuk Kumandalı Ebeveynler’ adlı kitabı ile çocuk eğitiminin büyük bir boşluğu olan, çok önemli bir noktaya değinmektedir. Çocuk eğitimi yaşam şartlarına göre değişmeli ve çocuk geleceğe hazırlanmalıdır. Dortluoğlu kitabında, çocukların sağlıklı, kişilikli ve uyumlu gelişmeleri için gerekli eğitsel davranışları, bilimsel olarak sade bir dille, örneklerle ele almış ve ebeveynlere açıklamalar yapmıştır. Aile terapisi eğitimlerinde verilmeye çalışılan ve tekrarlara rağmen bir türlü aşılamayan bu sorunu kitap olarak yayınlamak suretiyle topluma büyük bir değer kazandırmıştır. Tüm anne ve babalar hatta tüm yetişkinlere çok yararlı bir başucu kitabıdır.

ÇOCUKLARLA ONLİNE TERAPİ

Çocuklarla Online Terapi Mehmet Teber editörlüğünde hazırlanmış bir online terapi kitabı. İçinde EMDR, BDT, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Theraplay gibi 13 farklı ekolün online uygulama ilkeleri bulunuyor. Her bölümü o bölümün ülkemizdeki öncü ismi kaleme almış durumda. Kitapta online vaka örnekleri de bulunuyor. Sempozyum konuşmacılarımızdan Aslı Candan Kodalak, Bahar Çakır, Çağla Tuğba Selveroğlu, İrem Polat, Selva Arslan kitaba katkı sağlayan isimler arasında yer alıyor.

GEÇİŞLER

11 değerli ve tecrübeli uzman, Klinik Psikolog Çağla Tuğba Selveroğlu editörlüğünde ülkemizde ilk defa çocuklar ve ebeveynlerin hayatındaki dönüm noktalarını ele alan “Geçişler” konusunu 11 bölüm halinde ele aldılar. Hazırlanan kitabın her bölümünde, uzmanlar konu hakkında oldukça güçlü bir içerik sunmuşlardır. Kitabın ilk bölümü “Hepimizin Hayatındaki Dönüm Noktaları, Geçişler”  ikinci bölümü “Doğum: Yeni Bir Dünya’ya Geçiş” üçüncü bölüm “Memeden Başka Bir Beslenmeye Geçiş” dördüncü bölüm “Bezden Tuvalete Geçiş” beşinci bölüm “Evden Okula Geçiş” altıncı bölüm “Kardeş, Biriciklikten İkiliğe Geçiş” yedinci bölüm “Boşanma, Ayrı Evlere Geçiş” Sekizinci bölüm “Taşınma / Göç, Yeni Bir Hayata Geçiş” dokuzuncu bölüm “Ölüm, Yaşamın Sonlanmasına Duygusal Geçiş” onuncu bölüm olan “Özel Gereksinimli Çocuklar İçin Geçiş” on birinci bölüm “Duyusal Hassasiyeti Olan Çocuklar İçin Geçiş” olarak yayınlanmıştır.

MUTLULUK TERAPİLERİ

Bu kitabı okuyunca, insan olarak bunca zaman kendinize yaptığınız haksızlığı anlayacaksınız ve şükrederek derin bir nefes alacaksınız. Gözlerinizdeki ışık tekrar parlayacak, hayata bakış açınız olumlu yönde değişecek, kalbiniz ısınacak, ruhunuz rahatlayacak. Evet, ‘mutlu’ olacaksınız! Klinik Psikolog Mehmet Teber, kadim kültürümüzün kaynakları ile modern psikolojinin verilerini harmanlayarak mutluluğa dair farklı bir bakış açısı yakalamış. Didaktik bir dille değil, öykülerle mutluluğa götürüyor bizleri.

PROFESYONEL ÖĞRENCİ

Sınava hazırlık süreci, bıkmadan, usanmadan çalışmak, güçlü bir irade ve profesyonel bir destek gerektiriyor. Bu zorlu süreçte öğrencilerin karşısına çeşitli engeller çıkıyor ve bu engellerin yine bir uzman eşliğinde aşılması gerekiyor. Sınav Terapileri kitabı Klinik Psikolog Mehmet Teber ile öğrenciler arasında geçen görüşmelerden oluşmaktadır. Sınavda başarı yöntemleri bir öykü tadında anlatılmıştır. Bu kitap hem uzmanlara hem de öğrencilere yönelik bilgileri içermektedir.

SINAV TERAPİLERİ

Sınava hazırlık süreci, bıkmadan, usanmadan çalışmak, güçlü bir irade ve profesyonel bir destek gerektiriyor. Bu zorlu süreçte öğrencilerin karşısına çeşitli engeller çıkıyor ve bu engellerin yine bir uzman eşliğinde aşılması gerekiyor. Sınav Terapileri kitabı Klinik Psikolog Mehmet Teber ile öğrenciler arasında geçen görüşmelerden oluşmaktadır. Sınavda başarı yöntemleri bir öykü tadında anlatılmıştır. Bu kitap hem uzmanlara hem de öğrencilere yönelik bilgileri içermektedir.

THERAPLAY

Theraplay, bağlanma teorisinin klinik uygulamalara taşınmasına öncülük eden bir yaklaşım olarak, ebeveynlerin, oyuncu bir biçimde bağ kurmayı, empati dolu bir tutumla yanıt vermeyi, sağlıklı bağlanmayı ve hayat boyu ruh sağlığını olumlu yönde desteklemeyi öğrenmelerine ve deneyimlemelerine yardımcı oluyor. Çığır açan Theraplay kitabının bu baskısı, çocukları, yetkinliğe, kendini düzenleme becerisine, özgüven duygusuna ve hayata dair güvene dönüşen bir etkileşime oyun aracılığıyla nasıl çekebileceğimizi gösteriyor. Aslı Candan Kodalak’ın editörlüğünde hazırlanan bu kitapta Theraplay’in ilişkiye dayalı yaklaşımı, günümüz dünyasının yoğun ve kaotik yaşam tarzının yol açtığı sorunlarla mücadele eden ailelere neşe ve sevgi dolu ilişkiler kurmalarında yardımcı olmak amacıyla özgün olarak tasarlanmıştır.

THERAPLAY UYGULAMALARI

Bu kitap ruh sağlığı alanında çalışan uzmanlara ve ilgili alanlarda öğrenim görmekte olan öğrencilere yönelik ülkemizde yapılan Theraplay Oyun ve Aile Terapisi uygulamaları hakkında bilgi vermek üzere hazırlanmıştır. 11 bölümden oluşan bu kitabın ilk bölümünde Theraplay Oyun ve Aile Terapisinin kuramsal çerçevesi sunulmuştur. Ardından gelen bölümlerde bağlanma sorunları, davranış sorunları, öfke sorunları, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, otizm spektrum bozuklukları, kayıp ve yas konuları; koruyucu aileler, mülteci aileler, ergenler ile Theraplay uygulamalarına yer verilmiştir.

YETKİN EBEVEYNLİK

“Ebeveynliğe küçük dokunuşlar, büyük sonuçlar” Çocuk sahibi olmakla bir kadın anne, bir erkek baba olabilir ama yetkin ebeveyn olamaz. İlk ebeveynlik yıllarımız oldukça amatör olduğumuz yıllardır. Ebeveynlikte emekleme yıllarımızdır. Yıllar ilerledikçe ebeveynlik stilimiz de gerekli olgunluğa erişir. 10 Değerli Uzman, Yetkin Ebeveynliği Ele Aldı Ülkemizdeki 10 değerli ve tecrübeli uzman, ülkemizde ilk defa “Yetkin Ebeveynlik” konusunu 10 bölüm halinde ele aldılar. Her bölümde konu hakkında genel çerçeve, ebeveynlere öneriler, yaşanmış örnekler ve etkinliklerden oluşan güçlü bir içerik sunmuşlardır. Yetkin Ebeveynlik Kitabı, Küçük Dokunuşlar Büyük Sonuçlar Dizisi’nin ilk kitabıdır. Klinik Psikolog Elif Berra Çiftci’nin editörlüğünü yaptığı çalışma, 2 yıllık hazırlık aşamasından sonra hayata geçirilmiştir.

Çocuk Kitapları

ANNEM BENİ SEVİYOR MU?

Annemiz kızınca, üzülünce, endişelenince aklımız karışır, “Annem Beni Seviyor mu?’’ diye düşünürüz. Dur üzülme, bazen olur böyle. Kötü düşünceleri kovmaya yerine güzellerini koymaya ne dersin?

ARKADAŞLARIM BENİ SEVİYOR MU?

Azıcık Aklım Karıştı – Arkadaşlarım Beni Seviyor mu? Çocuklarda kötü düşünceleri kovmaya ve yerine güzel düşünceleri koymaya yardımcı olur. Klinik Psikolog Mehmet Teber’in kaleminden düşünce bulutu metaforuyla düşünceler üzerine bir hikâyedir. Sincap Kitap Atölye’de 0-6 yaş grubundaki çocuklar için hazırlanmıştır.

BABAM BENİ SEVİYOR MU?

Azıcık Aklım Karıştı – Babam Beni Seviyor mu? Klinik Psikolog Mehmet Teber’in kaleminden düşünce bulutu metaforuyla düşünceler üzerine bir hikaye kitabıdır. 0-6 yaş grubundaki minikler için Sincap Kitap Atölye’de hazırlanan, renkli resimler ve eğlenceli hikayelerle dolu okul öncesi kitap serilerinden biridir. Azıcık Aklım Karıştı – Babam Beni Seviyor mu? Çocukların hayal gücünü ve öğrenme süreçlerini geliştirmektedir.

BİRAZ KISKANDIM SANKİ

Bazen olur böyle ama çözüm yine kalbinde! Klinik Psikolog Mehmet Teber’in kaleminden sıcacık bir “DUYGULARA YÖN VERME” hikâyesi.  Kalbindeki mor balonla tanışmaya hazır mısın?

BİRAZ KIZDIM SANKİ

Mehmet Teber’in kaleminden “Bazen Olur Böyle” serisi, soyut olan duyguları metaforik bir anlatımla somutlaştıran, mini zarflarıyla interaktif okuma sağlayan hikayelerle dolu. Duyguları fark etmek, kabul etmek, yönetmek zordur. Her yaştan insana “Bazen olur böyle ama bir yolu var kalbinde!” dedirtecek, duygulara yön vermekle ilgili farkındalık kazandıracak sıcacık hikayeler sizi bekliyor. Serinin üçüncü kitabı “Biraz Kızdım Sanki!” kırmızı balon metaforu ile öfke duygusuna yön vermeyi anlatıyor.

BİRAZ KORKTUM SANKİ

Mehmet Teber’in kaleminden “mavi balon” metaforu ile korku duygusuyla ilgili farkındalık ve yön verme hikâyesi. Büyük küçük herkes korkar bazen bir şeylerden Korkunca güvenli bir yere gitmek ister. Korku çok doğal bir duygu, kalbimizde var mavi balonu. Fark edince duygunu, anlatınca birine, geçer hemen korku. Duyguları fark etmek, kabul etmek, yönetmek zordur. Bazen olur böyle ama bir yolu var kalbinde!

BİRAZ ÜZÜLDÜM SANKİ

Mehmet Teber’in kaleminden “sarı balon” metaforu ile üzüntü duygusuyla ilgili farkındalık ve yön verme hikâyesi. “Küçükler üzülür oyuncak kırılınca, anne-babası kızınca. Büyükler üzülür kötü haber alınca, bazen tartışınca. Üzülünce ağla hemen, üzüntün aksın gözlerinden. Duygularını saklama söyle, balonun söner hemen böyle.” Duyguları fark etmek, kabul etmek, yönetmek zordur. Bazen olur böyle ama bir yolu var kalbinde!

BONCUK

Arabalardan ve insanlardan korkan Boncuk isimli yavru böcek, ailesinin yardımlarıyla korkularını yenmeye çalışır. Köpek korkusu konusu pek çok çocuğun yaşadığı ve ebeveynlerin süreci yönetirken desteğe ihtiyaç duyduğu bir konu. Bu kitap, çocuklarda böcek korkusunun azalması için Klinik Psikolog Talha Tolunalp tarafından BDOT ‘Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi’ yönteminden faydalanarak hazırlanmıştır. Kitap içerisinde ebeveynler, eğitimciler ve uzmanlar için de öneri ve etkinlikler yer almaktadır.

EVDEN UZAKTA İLK MACERA OKUL

Bir ayrışma başlangıcı olarak kabul edebileceğimiz okul sancılı bir süreci beraberinde getirir ve bu süreçte kitapları yardımcı olarak kullanmak faydalı olabilir. Bu kitap, okula başlayacak olan çocuğunuza ve okul dönemine erişmiş bir çocuk sahibi olan siz ebeveynlere yardımcı olmak için yazıldı. Kitap sizden çocuklarınıza gönderilen bir mektup gibi kaleme alındı ve içeriği, okula dair tavsiyelerin ve bilgilendirmelerin bulunduğu kısa metinlerden oluşuyor.

FISTIK

“Fıstık, terapötik bir hikayedir. Çocuklarda köpek korkusunu önlemek ve var olanlarda ise azaltmak için Klinik Psikolog Talha Tolunalp tarafından BDOT yönteminden faydalanarak hazırlanmıştır. Korkularıyla Mücadele Eden Hayvanlar Dizisi’nin 1. kitabıdır.”

GLUTENSİZ KAŞİF “BİR ÇÖLYAK HİKAYESİ”

Duygusal Kas Tekniği’yle hazırlanan terapötik hikâye, çölyak rahatsızlığı olan çocukların hayatını kolaylaştırmak için hazırlanmıştır. Aynı zamanda diğer çocuklarda da farkındalık sağlayarak birlikte yaşama kültürünü geliştirecektir Uzman Psikolog Çağla Tuğba Selveroğlu tarafından kaleme alınan eser, Çocuklara Kolaylaştırıcı Öyküler Dizisi’nin 4. kitabıdır. Ebeveyn, eğitimci, sağlık personeli ve çocuklar, ailelerle çalışan uzmanlara yönelik hazırlanan metaforik hikâye metni, kolaylaştırıcı yönergeler ve kolaylaştırıcı etkinliklerden oluşmaktadır.

HAVALI FISFIS “BİR ASTIM HİKAYESİ”

Duygusal Kas Metodu’yla hazırlanan terapötik hikâye, Astım rahatsızlığı olan çocukların hayatını kolaylaştırmak için hazırlanmıştır. Aynı zamanda diğer çocuklarda da farkındalık sağlayarak birlikte yaşama kültürünü geliştirecektir. Uzman Psikolog Çağla Tuğba Selveroğlu tarafından kaleme alınan eser, Çocuklara Kolaylaştırıcı Öyküler Dizisi’nin 2. kitabıdır. Ebeveyn, eğitimci, sağlık personeli ve çocuklar, ailelerle çalışan uzmanlara yönelik hazırlanan terapötik hikâye metni, kolaylaştırıcı yönergeler ve kolaylaştırıcı etkinliklerden oluşmaktadır. Astım rahatsızlığı pek çok çocuğun yaşadığı ve ebeveynlerin süreci yönetirken desteğe ihtiyaç duyduğu bir konu. Duygusal Kas Metodu kullanılarak hazırlanan bu kitapta; astım rahatsızlığı olan çocukların yaşadıkları, hissetikleri, nasıl baş edecekleri anlatılırken; ebeveynler, eğitimci, sağlık personeli ve çocuk, aile çalışan uzmanlar için de kolaylaştırıcı bilgiler yer almaktadır.

KARDEŞİM BENİ SEVİYOR MU?

Azıcık Aklım Karıştı- Kardeşim Beni Seviyor mu? Klinik Psikolog Mehmet Teber’in kaleminden soyut bir kavram olan “DÜŞÜNCELER” konusunu düşünce bulutlarıyla somutlaştıran bu hikâyedir. Aklımızdan geçen düşüncelerin her zaman gerçeği yansıtmadığıyla ile ilgili çocuklara farkındalık kazandırır. Korku, kaygı ve üzüntüyle aklımıza gelen kötü düşüncelerle baş etmek için yol gösterir. Açılan pencereler interaktif okuma imkânı verir.

PANDEMİ ÖYKÜLERİ

2020 yılında dünyayı sarsan pandemi hepimizi derinden etkilendi. Pandeminin getirdiği düzene ayak uydurmak bizleri fiziksel ve psikolojik olarak zorladı. Dünya geneline bir kaygı hakim oldu. Görünmeyen bir virüsü ve pandeminin gerektirdiği maske, mesafe ve kapanma gibi kavramları çocuklara anlatmak zordu. Üstelik çocuklarda oluşabilecek kaygıları gidermek gerekiyordu. Tam bu noktada dünyanın en eski eğitim yöntemlerinden olan hikayeleri kullanma fikri doğdu. Bu dönemde birçok hikaye yazıldı çocuklar için. Mehmet Teber, terapötik hikayeler yazma konusunda uzman bir isim. Bu dönemde halka açık, kaygı giderici, aydınlatıcı metaforik öyküleri yazdı. Bu öyküler kısa sürede yayıldı ve yüzbinlerce kişiye ulaştı. Çok fazla seslendirildi. Bu kitap tüm bu hikayeleri ve daha fazlasını içeriyor.

PEKİ, BEN ŞİMDİ NE YİYECEĞİM? “BİR BESİN ALERJİSİ HİKAYESİ``

Duygusal Kas Metodu’yla hazırlanan terapötik hikaye, besin alerjisi rahatsızlığı olan çocukların hayatını kolaylaştırmak için hazırlanmıştır. Aynı zamanda diğer çocuklarda da farkındalık sağlayarak birlikte yaşama kültürünü geliştirecektir Uzman Psikolog Çağla Tuğba Selveroğlu tarafından kaleme alınan eser, Çocuklara Kolaylaştırıcı Öyküler Dizisinin 1. Kitabıdır. Ebeveyn, eğitimci, sağlık personeli ve çocuklar, ailelerle çalışan uzmanlara yönelik hazırlanan terapötik hikaye metni, kolaylaştırıcı etkinliklerden oluşmaktadır. Besin alerjisi rahatsızlığı, pek çok çocuğun yaşadığı ve ebeveynlerin süreci yönetirken desteğe ihtiyaç duyduğu bir konu. Duygusal Kas Metodu kullanılarak hazırlanan bu kitapta; besin alerjisi olan çocukların yaşadıkları, hissetikleri, nasıl baş edecekleri anlatılırken; ebeveynler, eğitimci, sağlık personeli ve çocuk, aile çalışan uzmanlar için de kolaylaştırıcı bilgiler yer almaktadır.

RÜZGAR

Ameliyat olma konusu pek çok çocuğun yaşadığı ve ebeveynlerin süreci yönetirken desteğe ihtiyaç duyduğu bir konudur. Bu kitap; Klinik Psikolog Talha Tolunalp’in ameliyat olma konusunu terapötik yaklaşımla ele aldığı bir kitaptır. Terapötik hikâye metodu kullanılarak hazırlanan bu kitapta; ameliyat olma konusuyla ilgili Rüzgâr, ailesiyle yaşadıkları ve hissettikleri, anlatılırken; ebeveynler, eğitimciler ve uzmanlar için de öneri ve etkinlikler yer almaktadır.

ŞEKERDEN KAYKAY “BİR DİYABET HİKAYESİ”

Duygusal Kas Tekniği’yle hazırlanan terapötik hikâye, Diyabet rahatsızlığı olan çocukların hayatını kolaylaştırmak için hazırlanmıştır. Aynı zamanda diğer çocuklarda da farkındalık sağlayarak birlikte yaşama kültürünü geliştirecektir. Uzman Psikolog Çağla Tuğba Selveroğlu tarafından kaleme alınan eser, Çocuklara Kolaylaştırıcı Öyküler Dizisi’nin 3. kitabıdır. Duygusal Kas Metodu kullanılarak hazırlanan bu kitapta; diyabet rahatsızlığı olan çocukların yaşadıkları, hissettikleri, nasıl baş edecekleri anlatılırken; ebeveynler, eğitimci, sağlık personeli ve çocuk, aile çalışan uzmanlar için de kolaylaştırıcı bilgiler yer almaktadır.