Oyun Terapileri Sempozyumu

2020 Teşekkürümüz
You are here:

2020 Teşekkürümüz

Oyun Terapileri Enstitüsü olarak ülkemizin ilk Oyun Terapileri Sempozyumu’nu tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. 7 Ekim 2019 Dünya Çocuk Günü’nde açıldığımızda hedeflerimiz arasına yılda bir oyun terapisi sempozyumu yapmayı koymuştuk. Tarih olarak da Mayıs 2020 sonunu belirlemiştik. Ne var ki dünyada yayılan yeni koronavirüs nedeni ile tüm toplu organizasyonlar iptal edildi. Önümüzde iki seçenek vardı ya bu hayali öteleyecek ya da yeni bir yol bulacaktık. Bilinmeyen bir tarihe ötelemek istemiyorduk. Sosyal mesafe, maske takma kuralları uzun bir süre devam edecek gibi görünüyordu. Bu belirsiz ortamda biz sempozyumumuzu online olarak yapmaya karar verdik. 16-17 Mayıs tarihini yeni tarih olarak belirledik.

Mayıs ayı başında duyuruya çıktığımızda umduğumuzun üzerinde bir talep gördük. Web sayfamız 200.000 gösterim aldı. 50.000 kişi sitemizi ziyaret etti. 1300 kişi kayıt formumuzu doldurdu. Belge esaslı ilerleyerek sadece alandan kişileri sempozyuma dahil ettik. Sempozyum sabahında 10 ülke, 60 şehirden 660 katılımcı ile yola çıktık ve sempozyumumuzu online olarak başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.

İki gün süren sempozyumumuzda alanında öncü 15 isim konuşma yaptı. Açılış konuşmamız “Değişen Dünyada Çocuk Ruh Sağlığı” ile Doç. Dr. Senem Başgül tarafından gerçekleştirildi. Prof. Dr. Ümran Korkmazlar, Doç. Doç. Dr. Vahdet Görmez, Doç. Dr. Barış Ekici, Dr. Olcay Güner, Dr. Neslihan Zabcı, Dr. Aziz Zorlu gibi akademisyenlerin yanında Deniz Altınay, Çağla Tuğba Selveroğlu, İrem Polat, Selva Arslan, Nil Akat, Aslı Candan Kodalak, Cihan Çelik gibi alanında uzman isimler sunumları ile katılımcılara ufuk açtı.

Çocuklarla EMDR, Çocuklarla Sanat Terapisi, Çocuklarla Bilişsel Davranışçı Terapi, Çocuk Psikodraması, Nöroplay gibi konuların yanında Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Gelişimsel Oyun Terapisi, Theraplay, Kum Terapisi, Otizm ve DEHB’de oyun terapisi gibi konuları da ele alarak ilk defa çocuk alanındaki neredeyse tüm terapi ekollerini bir çatı altında toplamış olduk.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirirken, değerli hocalarımızdan, katılımcılarımızdan aldığımız güzel geri bildirimler ile bir sonraki senenin sempozyumunu daha büyük bir aşkla yapmaya niyetlendik. Bu süreçte emeği geçen, bize destek olan, gönül ve omuz veren herkese teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla